O nas

Drogi Czytelniku,

Serwis ten powstał z myślą o Tobie. Naszym głównym zadaniem jest szerzyć kulturę grozy – czyli książek, gier i filmów związanych z tym gatunkiem popkultury. Mówiąc „groza” mamy na myśli zarówno horror w rozumieniu fantastyki grozy, jak i thriller jako grozę pozbawioną elementów fantastycznych. Szczególny nacisk kładziemy na polski wkład w tę niszę – polskich pisarzy grozy,  czy działaczy promujących gatunek. Jeśli więc to od nas dowiesz się o jakiejś książce, grze, filmie czy autorze i stwierdzisz, że to co tu znalazłeś Ci się spodobało – właśnie to poczytamy sobie za sukces.

Działamy od stycznia 2017 roku, a naszym zamiarem jest dostarczanie informacji o tym, co dzieje się w polskiej grozie, oraz aktywne uczestniczenie w tym – dzięki publicystyce, czy inicjatywom mającym promować gatunek. Jesteśmy pasjonatami, ale też ludźmi chcącymi działać rzetelnie – nasze opinie zawsze są zdaniem recenzentów, nie piszemy recenzji pod dyktando żadnego wydawcy czy portalu. Nie mamy też jednej linii programowej: znajdziecie tutaj osoby reprezentujące różne poglądy na popkulturę i przedstawiające nie rzadko skrajnie różne światopoglądy. Naszą siłą jest umiejętność dialogu i pasja do literatury grozy, która nas wszystkich łączy. 

Pozdrawiam Cię serdecznie,

Michał Stonawski

 

Kim jesteśmy?


Michał Stonawski – Redaktor naczelny. 

Bibliofil, pisarz, krytyk literacki, publicysta, Pomysłodawca i (w latach 2014-2016) współorganizator Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego. Game Developer – wiceprezes Alrauna Studio. Redaktor audycji „Misterium Grozy” stworzonej przez Krzysztofa Bilińskiego, aktywny członek Fandomu polskiego (koordynator programowy konwentów, organizator spotkań autorskich, twórca programu konwentów). W latach 2014-2016 redaktor naczelny strony polskagroza.pl. Od sierpnia 2016 związany z działaniami fundacji „Horyzont Zdarzeń”.

 

  

REDAKTORZY:

borowiecPiotr Borowiec – Studiował prawo na Uniwersytecie Rzeszowskim, na co dzień pracuje w firmie konsultingowej. Ojciec Alicji i Julii, fan klasycznej literatury grozy oraz muzyki rockowej. Jest stałym współpracownikiem bloga Okiem na Horror, na którym, w 2014 roku w konkursie Horror na Debiut, jego opowiadanie Czwarte użycie noża zajęło II miejsce. Swoje teksty publikował w magazynach Krypta, Histeria, Grabarz Polski oraz na Szortalu.  Nakładem Wydawnictwa GMORK ukazał się jego debiutancki zbiór Wszystkie Białe Damy”.

 

 

 

 

brn

Brunon Hawryluk – Scenarzysta, reżyser, publicysta. Uczył się w studium reżyserskim w Akademii Multi Art w Krakowie, absolwent warsztatów scenariopisarskich Bahama Films i innych, student Filmoznawstwa Praktycznego w Warszawskiej Szkole Filmowej. Autor scenariuszy filmowych (m.in. „Spowiedź”, „Cierpienie hrabiego Mortena”, „Pół Wieku Poezji Później”), odcinków seriali do TVN-u i Polsatu, teledysków oraz filmów na YouTube. Reżyser filmów krótkometrażowych (m.in. „Paczka” i „Kopia”). Publikuje artykuły na FILM.ORG.PL, autor cyklu o polskim kinie SF pt. „Czy polscy reżyserzy śnią o filmach sci-fi?”. Miłośnik fantastyki, szczególnie naukowej i socjologiczno-politycznej, kryminału, spaghetti westernu oraz kina z pogranicza metafizycznego i rozrywkowego. Publikował opowiadania na Fantastyka.pl.

 

 

 

 

Magdalena Paździor – studiuje filologię polską, uczy się, jak uczyć języka polskiego obcokrajowców, recenzuje nowości wydawnicze na lubimyczytac.pl. Przez krótki czas prowadziła bloga książkowego. Dawno temu zajęła 1. miejsce ex aequo w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim o „Srebrny Liść Chmielu”. Czyta zarówno literaturę wysoką, jak i popularną (jeśli ma czas, wolny czas).

 

 

 

 

 

 

Karolina Fuszera – koci niewolnik. Mieszka w kocim przedszkolu i swój czas dzieli na zaspokajanie potrzeb swoich ogoniastych oraz sen. Czyta co jej wpadnie w ręce, pisze głównie do szuflady i marzy o detronizacji Kinga z jego Tronu Horrorów.

 

 

 

 

 

Piotr Borlik  – pisarz, redaktor. Podróże po całej Polsce w trakcie wykonywania zawodu trenera i szkoleniowca umożliwiły mu rozwijanie literackich pasji, dzięki czemu debiutował opowiadaniem „Matko moja!” nagrodzonym tytułem Opowiadania Miesiąca w czasopiśmie Chimera. Od tamtego czasu uzyskał na koncie zdecydowanie więcej publikacji, także w antologiach (między innymi pod jego redakcją). W październiku 2017 nakładem wydawnictwa Videograf ukazała się jego debiutancka powieść „Teatr lalek”. W tym samym wydawnictwie w roku 2018 ukaże się jego druga powieść grozy zatytułowana „Samobójcy nie idą do nieba”. Najczęściej można spotkać go zaczytanego w powieściach grozy, choć jak sam wspomina, ceni każdy rodzaj literatury, zwracając szczególną uwagę na polskich autorów. Prywatnie jest mistrzem Holandii oraz zajął trzecie miejsce w otwartych mistrzostwach Czech w grach logicznych. Pełna lista publikacji oraz więcej szczegółów dostępne na stronie: www.piotrborlik.pl

 

 

 

 

Agata Suchocka – Autorka cyklu powieści grozy „I Give You Eternity”, ukazującego się nakładem nowozelandzkiego wydawnictwa Cheeky Kea Printworks. Dotychczas wydano 3 tomy: „And Then The Darkness Came”, „Face To Face” i „Song of the Nightingale”, prace nad wydaniem pozostałych trwają. Na początku przyszłego roku, równolegle z wydaniem tomu czwartego na rynek anglojęzyczny, czytelnicy w Polsce będą mogli przeczytać w końcu tom pierwszy cyklu –  „Woła mnie ciemność”. Pisząca od dwóch dekad autorka nie ukrywa inspiracji wczesnymi dziełami Anne Rice. Celem jej literackiej krucjaty jest przywrócenie postaci wampira należnego mu miejsca w panteonie literatury grozy. Jej powieści przeznaczone są wyłącznie dla czytelników dorosłych. Krótsze formy jej autorstwa można przeczytać na blogu agatasuchocka.blogspot.com, gdzie autorka umieszcza opowiadania obyczajowe pełne wykolejonych postaci: outsiderów z marginesu i jednostek na różne sposoby skrzywdzonych, zaburzonych, nieprzystających do społeczeństwa i świadomie naruszających wyznaczone przezeń normy.

 

Rafał Głuchowski– Ślązak rodem z Pszczyny, zamieszkały obecnie pomiędzy Tychami a Krakowem. Zawodowo prawnik dużej korporacji, prywatnie fan heavy metalu, fantasy a przede wszystkim (odkąd jako dziecko obejrzał w telewizji „Upiora W Operze”) horroru. Dorastając odkrył trzech Wielkich Przedwiecznych – Edgara Allana Poe, Howarda Philipsa Lovecrafta i Stefana Grabińskiego, których twórczość wielbi i analizuje do dziś. Autor tekstów heavy metalowych. Przez pewien czas marzył o karierze pisarza grozy, ale po zetknięciu z geniuszem Clive Barkera zrezygnował, czując, że na jego poziom nie będzie w stanie się wspiąć. Należy do tzw. „pokolenia Phantom Press”. Dumny członek Oficjalnego Fan Clubu Guya N., Smitha i samozwańczy znawca jego prozy. Pasjonat klasycznego kina grozy, począwszy od niemieckiego ekspresjonizmu, poprzez potwory Universalu, amerykański horror sci fi lat 50tych po angielski Hammer Films. Szczególnie wielbi tzw. Eurocult, włoskie i hiszpańskie klasyczne kino grozy. Wśród jego ulubionych reżyserów są Mario Bava, Dario Argento, Lucio Fulci oraz Jesus Franco. Fascynuje go wpływ Lovecrafta na współczesną popkulturę – inspirowane Mistrzem filmy, gry oraz muzyka.

 

 

 

Radosław Jarosiński – Rocznik 1977, z wykształcenia informatyk, choć najwyraźniej bez powołania. Interesuje się historią regionu i literaturą oraz fikcyjną grozą we wszelkiej postaci. Uwielbia pisać, współpracował okazjonalnie  z portalem bestiariusz.pl oraz fanzinem „Grabarz Polski”. Współtworzył też grupę translatorską DPSG, gdzie zajmował się działem recenzji.