Lubicie grozę? My również! Witajcie więc oficjalnie na stronie poświęconej fanom, autorom i działaczom gatunku – szczególnie w Polsce. Wyrośliśmy ze strony polskagroza.p, będącej stroną Nagrody im. Stefana Grabińskiego – nie mogąc działać w pełni (czyli tak, jak działać chcemy) jako niezależna strona, zdecydowaliśmy się założyć lubiegroze.pl. 

Czym jest lubiegroze.pl? Przede wszystkim stroną poświęconą temu, co się w gatunku grozy dzieje. Pojawiają się tu newsy, a co najważniejsze – materiały publicystyczne, takie jak recenzje, felietony, artykuły… jest to też baza danych dla każdego czytelnika: 

GROZA W POLSCE – tutaj znajduje się baza czasopism , wydawców i miejsc w pewien sposób związanych z gatunkiem. Bazę tą, podobnie, jak i inne – chcemy cały czas rozwijać. 

AUTORZY – tu znajdują się zdjęcia i notki biograficzne autorów gatunku, bądź z gatunkiem romansujących. Jest ich oczywiście dużo więcej, niż w tej chwili znajduje się w naszej bazie – mamy nadzieję, iż pozyskamy wszelkie niezbędne materiały, aby ta baza była kompletna. 

DZIAŁACZE – jak widać, póki co jest tu pusto. Jest tak dlatego, że chcielibyśmy, aby podstrona powstała razem ze społecznością – a trudno działać razem, budując stronę w tajemnicy… niniejszym zapraszamy każdego, kto prowadzi jakąś inicjatywę i chciałby, aby informacja o tym znalazła się w naszej bazie danych. 

WYDARZENIA – tutaj dodajemy inicjatywy, takie jak konferencje i konwenty, na których groza się pojawia, lub jest integralną ich częścią. 

… ale to tylko jedna sekcja! Teraz zrobi się ciekawiej! 

POLSKIE KSIĄŻKI GROZY – Przygotowaliśmy spis polskich publikacji grozy, licząc od roku 2014. Nie wykluczamy rozszerzenia – tu jednak potrzebne są większe moce przerobowe…  o czym za chwilkę. 

POLSKIE OPOWIADANIA GROZY – Tutaj zaś wprowadziliśmy spis opowiadań, jakie (póki co w 2014) pojawiły się na rynku w różnych wydawnictwach. 

NASZE INICJATYWY – Może i jesteśmy startującym portalem, ale nie przychodzimy do Was z niczym. Naszym sukcesem jest przeprowadzenie konkursu „Jakie czasy taki diabeł”, w którym pomogło nam jury złożone ze znanych osobistości świata literatury: 

Maciej Parowski
Michał Gacek
Marek Zychla
Marek Żelkowski
Wiktor Żwikiewicz

I chociaż sam konkurs jest zakończony, trwają prace nad znalezieniem wydawcy i wydaniem antologii promującej samą grozę, oraz młodych i zdolnych twórców. I mówiąc o wydawcy, mamy na myśli najlepsze możliwe warunki, bo na nie zarówno autorzy, jak i czytelnicy zasługują. 

Została do omówienia ostatnia rzecz: jesteśmy małą redakcją i nie ma nas dużo. Przygotowanie tej strony w tajemnicy zajęło nam prawie dwa miesiące pracy. Chętnie więc przyjmiemy każdą osobę, która uważa, że wniesie nową jakość w pracę naszego zespołu. W tej sprawie, oraz z wszelkimi pytaniami należy kierować się na podstronę: KONTAKT.

A teraz pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że znajdziecie tu coś, co Was zainteresuje i poszerzy wiedzę o gatunku. 

Pozdrawiamy, 

redakcja

PS

Z tego miejsca chcemy też podziękować Dawidowi Boldysowi, bez którego nie powstałoby ani nasze logo, ani też grafika konkursowa. Zapraszamy na stronę Shred Perspectives Works, gdzie znajdują się jego grafiki. 

O Autorze

Michał Stonawski (ur. 1991 r. w Krakowie) - Redaktor naczelny lubiegroze.pl. Autor beletrystyki, publicysta, krytyk literacki. Debiutował w 2010 roku opowiadaniem "Wyrok" w antologii "Horyzonty Wyobraźni 2010". Od tego czasu opublikował ponad trzydzieści opowiadań tak elektronicznie, jak i na papierze (ostatnio: "Cisza" w "Nowej Fantastyce"). Aktywny członek fandomu fantastyki, organizator i koordynator eventów literackich, w latach 2014-2016 współorganizator Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego. Na 2017 rok planowana jest premiera książki "Mapa Cieni: Kraków", której jest pomysłodawcą, redaktorem i współautorem. Ostatnio próbuje swoich sił jako Game Developer - wiceprezes Alrauna Studio. Kontakt: mstonawski@gmail.com

Podobne Posty