Ruszyła przedsprzedaż kolejnego już numeru „OkoLicy Strachu”. Tym razem jednak towarzyszą jej dwie pozycje z nowej inicjatywy Sebastiana Sokołowskiego z Okiem Na Horror – „Biblioteczki OkoLicy Strachu”. Mowa tutaj o książkach Damiana Zdanowicza i Agnieszki Kwiatkowskiej. 

Na blisko 170 stonach przygotowaliśmy dla was wspaniałe opowiadania autorów uznanych i debiutantów. Ponownie na lamach OLSa gościmy Kennetha Granta w niesamowitym opowiadaniu NEKROMANCJA.
Na polską scenę grozy powraca Dawid Kain, Grzegorz Gajek. Mamy zaszczyt zaprezentować Wam opowiadanie Krzysztofa A. Zajsa HUBA, autora niesamowitej powieści OSZPICYN.
W tym numerze prezentujemy, aż trzy wyśmienite wywiady.
Aleksandra Saługa opowiada min: o polskim rynku książki, Grahamie Mastertonie i Andrzeju Kuryłowiczu – założycielu wydawnictw Prima i Albatros.
W zbiorowym wywiadzie JACK KETCHUM, STEVE MAYES I RUSSELL MOORE opowiadają o ekranizacjach książek Ketchuma i pracy nad najnowszym scenariuszem do książki Jacka – COVER.
Zaś Łukasz Szałankiewicz opowiada o mrocznej stronie muzyki ambient i LOVECRAFCIE.

W tym numerze dzial publicystyki to połowa magazynu.
Startujemy z felietonem Olgi Kowalskiej o najmroczniejszym zakładzie dla obłakanych – Bedlam,
Dominik Łuszczyński kotynuuje przegląd horrorowych komiksów,
Simon Zack podsumowuje uniwersum ALIENS i pyta się; Ridleyu, dokąd idziesz?
Jacek Radzymiński przybliży nam Brytyjskie Towarzystwo Parapsychologiczne,
Lidia Urbańczyk-Tulik opowie o literackim horrorze dla młodzieży,
Marcin Knyszyński w dużym felietonie rozprawia o Adamie Wiśniewskim Snergu – fascynujący tekst.
Na koniec komiks i Joanna Łańcucka czarną kreską kreśli kresowe wiedźmy.

OPOWIADANIA:

Kenneth Grant – Nekromancja 
Grzegorz Gajek – A diabeł kroczy między wami 
Dawid Kain – Pan Kukiełka
Krzysztof A. Zajas – Huba
Przemysław Karbowski – Giermek i śmierć 
Agnieszka Osikowicz-Chwaja – Gorączka 
Krzysztof Grudnik – Spotkanie po latach
Jakub Tyszkowski – 1941 
WYWIADY:
Aleksandra Saługa — Rynek książki nie znosi próżni
Jack Ketchum, Steve Mayes, Russell Moore — Cover 
Łukasz Szałankiewicz — ZENIAL

PUBLICYSTYKA:

Olga Kowalska – U bram szaleństwa: Witajcie w Bedlam 
Dominik Łuszczyński – Horror zilustrowany, czyli o grozie w komiksach (cz.2) Zapaść i odrodzenie
Simon Zack – Filmowe potwory – Quo Vadis, Ridleyu? 
Jacek Radzymiński – Prawdziwe Archiwum X 
Lidia Urbańczyk-Tulik – Nowe metody budzenia grozy w literaturze dla dzieci 
Marcin Knyszyński – Nie ma absolutu. Adam Wiśniewski-Snerg i jego filozofia 
KOMIKS::
Joanna Łańcucka — Kijowskie wiedźmy 
 
 
 

Drugi peron – Agnieszka Kwiatkowska

Agnieszka Kwiatkowska jest prawdziwą mistrzynią budowania mrocznej atmosfery. Zaczyna się zwykle niewinnie, spokojnie i niegroźnie. I wtedy nagle z pozornie spokojnego pejzażu wyrastają znienacka ciemne wieże strachu górujące nad czytelnikiem, przytłaczające go, spowijające cieniem. W jednej chwili pochłaniają nas, znajdujemy się w ich wnętrzach, błądzimy przez podziemne korytarze w panice poszukując tajemnych przejść w ścianach. Bez względu na to, czy przenosimy się mentalnie na nieistniejącą stację kolejową, czy do powstańczej Warszawy lub na włoską prowincję – te mury wznoszą się ze wszystkich stron. Wtedy zmieniamy się znów w małe dziewczynki i małych chłopców chowających nogi pod szczelnie owijającą je kołdrę, bo przecież tam, gdzieś w ciemnościach kryją się potwory. 
Krzysztof Maciejewski

Zbiór dziewięciu opowiadań

Świat według łyżeczki
Mali powstańcy
Zapach kamienia
Zaułek zaginionych
Medium
Trzy miasta
Drugi peron
 
 

Damian Zdanowicz – Kamienica panny Kluk

Kamienica panny Kluk przynosi porcję wspaniałego, ligottiańskiego weird fiction/post-horroru, w którym równie ważne jak same upiorne historie, jest całościowe podejście do literatury jako narzędzia pozwalającego dokonać zarówno uniwersalnych diagnoz rzeczywistości, jak i autorskiej ekspresji. Na tym wszak polega dobre pisarstwo, by farbami z palety osobistych przeżyć i przemyśleń namalować spójny obraz świata. By z doświadczenia jednostkowego wyprowadzić refleksję ogólną. 
Takie zbiory opowiadań nie trafiają się często. Powodów, dla których ta niepozorna książeczka, którą trzymacie w rękach, stanowi fenomen, jest co najmniej kilka i postaram się wam, w miarę moich skromnych kompetencji, o nich opowiedzieć. Czynię to świadomy powagi chwili: być może za kilka lat to właśnie ta autorska antologia będzie punktem odniesienia dla młodych twórców i jednym z kamieni milowych w historii polskiej literatury grozy. A już z pewnością zwiastuje pojawienie się nowego, bardzo mocnego zawodnika, który ma wszelkie predyspozycje do tego, by już niebawem grać w swojej własnej lidze, jakościowo osiągalnej dla nielicznych.

Wojciech Gunia

Wstęp

Kamienica panny Kluk

Dzwonią do mnie zawsze po północy. Telefon pierwszy.

Pokrewieństwo z pustką

O koszmarnym magazynie w świetle ostatnich wydarzeń

Dzwonią do mnie zawsze po północy. Telefon drugi.

Nawiedzenia zmarłych

Nasz ojciec zbawca

Przypadkowa triangulacja doktora Pałysa

Dzwonią do mnie zawsze po północy. Telefon trzeci.

Wzgórze

Zbierali się w piwnicy tego budynku wieczorami

AUKCJA ALLEGRO

O Autorze

Michał Stonawski (ur. 1991 r. w Krakowie) - Redaktor naczelny lubiegroze.pl. Autor beletrystyki, publicysta, krytyk literacki. Debiutował w 2010 roku opowiadaniem "Wyrok" w antologii "Horyzonty Wyobraźni 2010". Od tego czasu opublikował ponad trzydzieści opowiadań tak elektronicznie, jak i na papierze (ostatnio: "Cisza" w "Nowej Fantastyce"). Aktywny członek fandomu fantastyki, organizator i koordynator eventów literackich, w latach 2014-2016 współorganizator Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego. Na 2017 rok planowana jest premiera książki "Mapa Cieni: Kraków", której jest pomysłodawcą, redaktorem i współautorem. Ostatnio próbuje swoich sił jako Game Developer - wiceprezes Alrauna Studio. Kontakt: mstonawski@gmail.com

Podobne Posty