Nasze inicjatywy

  • Konkurs: Jakie czasy taki diabeł 

Konkurs ten okazał się dla nas przełomowy – rozpoczynaliśmy go jako strona Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego – polskagroza.pl, w międzyczasie staliśmy się w pełni autonomiczną stroną lubiegroze.pl, stanowił więc niejako motyw do rozpoczęcia naszej działalności. 

 

Zbieramy teksty, które nigdy nie były publikowane, opowiadania pomysłowe i świeże, które zbierzemy w antologię i ruszymy szturmem na wydawnictwa. Interesuje nas książka wydana drukiem, z szeleszczącymi stronami, żadne e-booki (w domyśle self-publishing).

Oto, czego szukamy: Opowiadania od 10 000 do 25 000 znaków, połączone elementem wspólnym w postaci diabła.

Dlaczego diabeł? Postać na przestrzeni lat przeszła metamorfozę tak głęboką, że rodzeństwo Wachowskich może wyłącznie pozazdrościć. Ze śmierdzącego siarką rogatego zwierza ewoluował w całkiem ludzkiego adwokata. Diabelskich wcieleń było tak wiele, że ciekawi nas, czy diabeł ma do zaoferowania jeszcze jakąkolwiek grozę. Czy potrafi jeszcze wodzić na pokuszenie, sprowadzać na manowce, wzbudzać obsesje i pożądanie? Czy potrafi jeszcze straszyć?

Chcemy, rzecz jasna, opowiadania grozy, chcemy przestraszyć się, zadziwić, przemyśleć gruntownie wizytę w kościele. Jeśli nie macie odwagi, by złapać diabła w główny kadr, spróbujcie skusić go, by został mistrzem drugiego planu. Musi mieć on wpływ na fabułę. I pamiętajcie, że ma to być dobra zabawa, zarówno dla was, jak i dla czytających!

Na teksty czekamy do 31 sierpnia 2016 r., do godziny 23.59. Opowiadania prosimy przysyłać na adres mailowy kontakt@polskagroza.pl z dopiskiem „KONKURS – Jakie Czasy taki diabeł”. Ogłoszenie wyników nastąpi do 31 października 2016 roku.

Około 10 najlepszych tekstów (zależnie od ich długości i poziomu) zostanie wytypowanych do antologii przez jury w następujących składzie:
Maciej Parowski
Michał Gacek
Marek Zychla
Marek Żelkowski
Wiktor Żwikiewicz

Po wybraniu tekstów przeprowadzimy redakcję i korektę, oczywiście tylko sugerując poprawki autorom, nie ingerując w teksty samodzielnie. Bardzo prawdopodobnym jest, że teksty ozdobimy ilustracjami.

Piszcie, a my w tym czasie zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by spełnić śmiałe marzenie o wydaniu antologii. Poruszymy niebo i ziemię, a jeśli trzeba będzie, zejdziemy niczym Dante na samo dno piekła!

Pozdrawiamy i zachęcamy do udziału w konkursie!
Redakcja lubiegroze.pl

Strona konkursu na facebooku. 

 

Antologia: Jakie czasy taki diabeł

Po zorganizowaniu konkursu znaleźliśmy wydawcę, którym okazał się Sebastian Sokołowski, zarządzający inicjatywą „Biblioteczka OkoLicy Strachu”. 

W równaniu na bilans dobra i zła w losach świata i jednostek, zmienna Diabeł czyni rachunek logicznym. Jeśli nawet nie istnieje, tak jak kosmiczny eter, nośnik fal, to wprowadzenie jej wiele wyjaśnia. Diabeł jest też pożyteczną postacią z opowieści, odkryli to twórcy bajek ludowych i … Goethe, a za nim Tomasz Mann w „Doktorze Faustusie”.  Antologia „Taki, jaki jest naprawdę” to dzieło ludzi młodych. Znamienne, że w tomiku przeważają dziewczyny. Diabeł to rzecz babska, tak w każdym razie sądzili łowcy czarownic i okrutnicy dokonujący obrzezania kobiet. Wielce diabelską dziedziną jest sfera seksualna, to też domena kobiet – konwenans i spryt pozwoliły im ukryć swoje uczucia i pragnienia, natomiast męskie emocje są dla kobiet więcej niż przezroczyste. Toteż manipulują mężczyznami jak chcą, czasem by doprowadzić ich do zguby. Kiedy indziej do ołtarza.

Maciej Parowski

 

 

 

 Literatura grozy na falach

 

POLSCY PISARZE GROZY NA FALACH

Zapraszamy serdecznie do udziału w bezprecedensowym wydarzeniu łączącym w sobie wiele odmian aktywnmości, przez koncerty, LARPy, po gry RPG i spotkania literackie: Krakowski Festiwal Na Falach 16-18.06.

W trakcie festiwalu będziecie mogli posłuchać mrożących krew w żyłach historii i spotkać ulubionych autorów grozy. Całość toczyć się będzie na galarze – historycznym okręcie wiślanym pod wzgórzem Wawelskim. Oto, co mamy do zaoferowania:

PIĄTEK, 16.06:
17:00-18:00 PRELEKCJA
NAWIEDZONE MIEJSCA I JAK JE ZNALEŹĆ

17 lipca 2012 roku dwóch zapaleńców zaczęło pracę nad niezwykłą antologią, połączeniem beletrystyki i publicystyki – czymś, czego jeszcze nie było. Nikt nie wróżył powodzenia – rynek zbyt hermetyczny, antologia zbyt odmienna. Jednak do ekipy szybko dołączyli znani polscy autorzy grozy. Po latach zmagań z rynkiem wydawniczym, w pierwszej połowie 2015 roku książkę zdecydowało się wydać wydawnictwo Van Der Book. Co czytelnik znajdzie między okładkami? Czy nawiedzone miejsca są naprawdę nawiedzone? Jak wyglądały prace nad książką?
Odpowiedzi na te i inne pytania odpowiedzą Michał Stonawski i Krzysztof Biliński – autorzy książki Mapa Cieni

18:00-19:00 PANEL
Strach się śmiać czyli humor w horrorze.
Czy groza może rozśmieszyć? Czy na horrorze wypada się śmiać? O literaturze i filmach, które wzbudzają śmiech przez łzy, sprawiają że nie wiadomo czy się śmiać czy się bać opowiedzą ludzie, którym prawie nic co straszne, groźne nie jest obce.
Krzysztof Korsarz Biliński, Dawid Kain, prowadzenie: Michał Górzyna

19:00-19:40 PRELEKCJA
WSPÓŁCZESNA LITERATURA GROZY W POLSCE
Wielu z nas pamięta, kiedy na początku lat 90-tych w Polsce zapanowała niesamowita moda na horror w literaturze. Wtedy też pojawiały się w ogromnych ilościach książki autorów, którzy w naszym kraju stali się legendami: Graham Masterton, James Herbert, Fritz Paul Wilson, Guy N. Smith, Harry Adam Knight i wielu innych. Niestety naszych rodzimych autorów tego gatunku nie było wtedy zbyt wielu. Zmieniają to czasy obecne, kiedy na (niestety dużo mniejszym, ale jednak istniejącym) rynku pojawia się sporo nazwisk autorów tworzących bardzo ciekawe horrory czy też opowieści grozy. Znajdziemy wśród nich Łukasza Orbitowskiego, Stefana Dardę, Magdalenę Kałużyńską, Łukasza Radeckiego, Kazimierza Kyrcza, Grzegorza Gajka, Tomasza Siwca, Piotra Borowca. Mógłbym wymieniać wiele. Również wielość tematów współczesnych opowieści grozy zasługuje na uwagę. Takim ogólnym zarysem, chciałem przedstawić mocno działające już w Polsce środowisko grozy, które może zainteresować wszystkich sympatyków tego gatunku.
Prow. Krzysztof Biliński

SOBOTA, 17.06

17:00-17:45 PRELEKCJA
„Smok Wawelski z piekła rodem” prowadzenie Mikołaj Kołyszko
Smok Wawelski jest wizytówką Krakowa, pamiątki po jego rzekomej bytności stanowią atrakcję turystyczną, no i nie ma co ukrywać, dzieci go uwielbiają. A co jeśliten sympatyczny legendarny zwierzjest emanacją boga/ducha/demona, który występuje niemal we wszystkich mitologiach świata i wielu świętych tekstach (Biblii nie wykluczając)? Od starożytnej Mezopotamii, po Australię i Amerykę. Istotę, która uosabia chaos i której często składano krwawe ofiary. Czczono go, bano się go lub w wielkim lęku wzywano potężniejsze istoty, by mogły go przegnać lub pokonać.
Kiedy spojrzymy na mieszkającego dawniej pod Wawelem stwora pokonanego rzekomo przez Szewczyka Dratewkę z większej, globalnej i historycznej perspektywy odkryjemy jego nieznane i naprawdę przerażające oblicze.

H.P. LOVECRAFT: Dziecięce marzenia i koszmary

W niedzielę, 20 sierpnia 2017 r., z okazji 127. urodzin Howarda Phillipsa Lovecrafta portal Lubię Grozę i Wydawnictwo Wielokrotnego Wyboru przygotowały prawdziwą gratkę dla największych fanów Samotnika z Providence. Niepublikowane wcześniej w naszym kraju, po raz pierwszy przetłumaczone na język polski dziecięce opowiadania Lovecrafta, które napisał w wieku 6–12 lat.

Publikacja jest darmowa, można ją pobrać nieodpłatnie, lecz twórcy upraszają, by potraktować ją jako dystrybuowaną na licencji donationware. Oznacza, to że zrzekają się oni wszelkiego wynagrodzenia i proszą, by w zamian dokonać wpłaty na niżej opisany cel charytatywny. 

Niecałe 9 dni temu przez północną Polskę przeszedł straszliwy kataklizm na niespodziewaną skalę. Żywioł siał zniszczenie niczym Wędrowiec na Wietrze, Ithaqua z utworów Augusta Derletha. 6 osób nie żyje, a ponad 50 zostało rannych, zniszczone są budynki, zerwane linie energetyczne, ok. 30 tysięcy hektarów lasu „zniknęło zupełnie”… Ofiarom śmiertelnym nie możemy już pomóc, ale mieszkańcom Rytla i okolic – jak najbardziej. 

Jeśli doceniacie naszą pracę, prześlijcie, prosimy, min. 10 złotych na rzecz ofiar nawałnicy. Możecie to zrobić, wpłacając środki na konto PCK (przez stronę https://pomagam.zrzutka.pl/na-ratunek-po-burzy-guab73 ), wysyłając na rzecz Caritasu 4 płatne SMS-y pod numer 72052 z treścią WICHURA, lub wpłacając środki bezpośrednio na poniższe konto (koniecznie z dopiskiem „NAWAŁNICA”):

Bank Spółdzielczy w Czersku

Numer konta: 30 8147 0002 0008 1953 2000 0010

STOWARZYSZENIE NA RZECZ DZIECI I MŁODZIEŻY RYTLA I OKOLIC – „NASZYM DZIECIOM” (KRS: 0000306310, NIP: 5552085540).

Zbiór opowiadań można ściągnąć z Woblink.pl, oraz Masz-Wybór.com

Można też kliknąć w linki: