Magdalena Paluch – pomysłodawczyni i koordynator Krakowskiego Festiwalu Grozy KFASON. Rodowita krakowianka. Miłośniczka szeroko pojętej grozy i kotów. Twórca i moderator portalu Grozownia. Redaktor literacki, bibliotekarka, wielbicielka wypraw wszelakich. Pasjami czyta Stephena Kinga i Charlesa Bukowskiego.

 

 

Michał Stonawski: Szósta edycja Kfasonu, którą środowisko grozy Ci zawdzięcza – za nami. To może wróćmy na chwilę do początków – pamiętasz, jak to było? Czemu zdecydowałaś się zorganizować konwent dla fanów grozy? Jak zaczął się Kfason?

Magdalena Paluch: Tak, oczywiście, że pamiętam początki Kfasonu. Pierwsza myśl o imprezie dla fanów grozy zakiełkowała mi w 2011 roku. Były to początki mojej pracy w bibliotece i tak się złożyło, że dzięki wyróżnieniu w konkursie dostałam się na I Konferencję Kryminalną Bibliotekarzy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Uczestniczyłam wtedy w spotkaniach z autorami kryminałów, a także na wykładach i panelach dyskusyjnych. Wtedy też po raz pierwszy brałam udział w gali Nagrody Wielkiego Kalibru. I kiedy pełna wrażeń wracałam do domu pomyślałam, że byłoby fajnie, gdyby ktoś kiedyś zrobił taką imprezę dla fanów grozy. Wtedy ten pomysł umarł śmiercią naturalną, co nie znaczy, że nie wracał do mnie i nie podgryzał co jakiś czas. W zasadzie nie wiem, co mnie zdeterminowało do tego, żeby zabrać się za realizację Kfasonu. Chyba chęć sprawdzenia siebie – to po pierwsze, a po drugie – byłam ciekawa, czy taka impreza ma sens i czy choć w niewielkim stopniu pomoże wypromować mój ukochany gatunek. Zwłaszcza, że zaczęło się pojawiać coraz więcej grozowych tytułów, napisanych przez polskich autorów. 

I tak pewnego kwietniowego dnia w 2013 roku, dzięki koledze z pracy – Arturowi Wabikowi (który organizuje Krakowski Festiwal Komiksu) udało się zorganizować małe spotkanie, na którym m.in. poznałam Kazka Kyrcza i Dawida Kaina. Przedstawiłam im swój pomysł, a oni mu przytaknęli. Merytorycznie bardzo pomógł mi wtedy Kazek, któremu wdzięczna jestem za to do dziś. I tak zaczęły się przygotowania do pierwszego festiwalu grozy w Polsce, który odbył się 19 października 2013 roku, i który trwał najdłużej z wszystkich dotychczasowych edycji, bo od godziny 9 do 21. To był istny maraton. Pamiętam, że na drugi dzień czułam się, jakby całą noc łamano mi wszystkie kości 🙂 Ale udało się. I tym sposobem jesteśmy już po 6. edycji.

MS: Jak w Twoim odczuciu  radzi sobie Kfason pod względem ilości uczestników? Mam wrażenie, że liczby – chociaż się sukcesywnie powiększają – są tu mniej więcej takie same. W porównaniu z konwentami fantastyki, nawet tymi mniejszymi, Kfason nie jest duży. Nie chciałabyś, aby gromadził więcej osób? Jaki jest według Ciebie cel – w dłuższej perspektywie – samego eventu? 

MP: Tak, Kfason nie jest dużym wydarzeniem, ale sądzę, że nie powinno się go porównywać z jakimkolwiek – nawet najmniejszym konwentem fantastycznym, które działają na trochę innych zasadach. Choćby jedną z nich jest ograniczenie wiekowe 16+, które na pewno z marszu robi odsiew, jeśli chodzi o frekwencję. Poza tym zauważ, że Kfason zrzesza miłośników grozy, a ich liczba jest jednak dużo mniejsza, niż liczba miłośników fantastyki, choć oczywiście ta pomalutku wzrasta. Choćby przez powstawanie grup tematycznych na Facebooku. Moim zdaniem Kfason nie musi być wcale drugim Pyrkonem, bo wtedy raczej w pojedynkę byłoby trudno ogarnąć całość 😉 A tak na serio – z tego co wiem zarówno goście, jak i uczestnicy festiwalu chwalą sobie właśnie tę kameralność, czują się dobrze, czują się ważni i zaopiekowani, więc jeśli tak jest dobrze, to po co to zmieniać?

Cel póki co jest niezmienny – wyrwać literaturę grozy z niszy 🙂 A co przyszłość pokaże, tego nie wie nikt.

MS: Tu się zgodzę – Kfason i jego kameralny klimat to ewenement na tle wszystkich konwentów i wydarzeń, na których byłem. Pytam o ten cel Kfasonu nieprzypadkowo, bo rzeczywiście środowisko grozy jest małe i nie ma co porównywać Kfasonu z wielkimi festiwalami fantastyki jak wspomniany przez Ciebie Pyrkon. Z drugiej strony, wspominasz o wyrwaniu grozy z niszy – tutaj szeroka popularyzacja Kfasonu i sprowadzanie jak największej ilości uczestników samo się wręcz nasuwa. Ale z kolei ten obraz niszczy trochę wizję kameralnego i „rodzinnego” (co pojawia się w wielu relacjach) wydarzenia. Jesteś jedną z czołowych postaci sceny naszego środowiska – stąd moje pytanie o ideę fixe, którą chcesz osiągnąć przy pomocy Kfasonu właśnie. 

MP: Myślę, że wszystko zależeć będzie od tego, co przyniesie przyszłość. Zauważ, że w naszym środowisku wciąż następuje rotacja: jedni autorzy odchodzą od pisania w grozowych klimatach, inni przemycają grozę młodszemu czytelnikowi, poza tym  pojawiają się nowe nazwiska. Ponadto mamy kilka naprawdę mocnych nazwisk, jak Stefan Darda, Wojtek Gunia, Magda Kałużyńska, Joanna Pypłacz, Piotr Kulpa, Artur Urbanowicz, Dawid Kain. Chciałabym, żeby do pisania grozy wróciła Carla Mori. I generalnie właśnie o to w Kfasonie chodzi – o promowanie polskiej literatury grozy. Chciałabym, aby wartościowi autorzy byli rozpoznawani przez zwykłego Kowalskiego, żeby byli doceniani przez czytelników, żeby horror nie kojarzył się z czymś złym („bo przecież horror mamy w życiu codziennym”), ale by był swego rodzaju rozrywką, a przy tym dobrą literaturą. 
Nie wiem, jak będzie wyglądał Kfason za rok, za dwa, za pięć lat. Mam kilka pomysłów, ale czy je zrealizuję… Wszystko wyjdzie w tzw. praniu.
Jeśli natomiast chodzi o frekwencję – na pewno w dużej mierze pomogłaby odpowiednia promocja wydarzenia, ale akurat z tym różnie bywa, więc… Wierzę, że sukces nie przychodzi od razu. Że potrzeba na to lat praktyki, a że byłam przez wiele lat zawodowo związana ze sportem wiem, że trening czyni mistrza. Także jeszcze trochę pracy przede mną.
Poza tym prawdą jest, że Kfason to nie tylko ja, ale i ludzie, którzy go tworzą, którzy chcą w nim uczestniczyć. Więc jeśli oni będą, będzie Kfason. Jeśli ich nie będzie – znasz odpowiedź. Także reasumując – nie wybiegałabym za bardzo w przyszłość.  

MS: Powęszę jeszcze trochę wokół tematu promocji grozy: mamy Kfason, który ma już kultową markę, mamy Horror Day we Wrocławiu. Czy myślisz, że polskiej grozie przydałoby się więcej konwentów przeznaczonych tylko dla horroru? 

MP: Myślę, że o to najlepiej zapytać samych miłośników gatunku i twórców – w końcu to tak naprawdę dla nich organizuje się te wydarzenia. Poza tym, poza Kfasonem i Horror Day, w Krakowie mieliśmy Cthulcon w marcu tego roku, a ponadto na dużych konwentach fantastycznych były bloki horroru, które cieszyły się całkiem sporą popularnością. Natomiast trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.

MS: Dobrze, że wspomniałaś o dużych konwentach fantastyki, bo właśnie tego miało dotyczyć moje następne pytanie – zanim zaczęła się era Kfasonu, miałem wrażenie (zresztą potwierdzone obserwacjami innych), że Horror traktowany jest przez większe konwenty jak taki trochę dziwny, niechciany wujek. Jakie było i przede wszystkim jest Twoje wrażenie w tym temacie? Bywasz na innych konwentach? 

MP: Hm… trudno mi powiedzieć jak było na innych konwentach przed Kfasonem, ponieważ do momentu Kfasonu właśnie nie uczestniczyłam w takowych. Byłam w zupełnie innym miejscu. Owszem – czytałam literaturę grozy i interesowałam się nią, ale nie brałam udziału w wydarzeniach tego typu, więc nie umiem powiedzieć jak było wcześniej. Natomiast uważam, że od jakiegoś czasu horror jest obecny na konwentach fantastycznych. Polcon, Pyrkon, Imladris, Dni Fantastyki, Kapitularz, Falkon, Warsaw Comic Con – myślę, że coś ruszyło w temacie. Nawet jeśli nie jest tego dużo, jednak groza się pojawia. Poza tym nie zapominaj o Splat!Film Fest – wspaniałym festiwalu filmowym, który jest w pełni horrorowy i organizują go kobiety z pasją (tu serdecznie pozdrawiam Monikę Stolat – dyrektorkę całego przedsięwzięcia). 

Czy bywam na konwentach? Bardzo rzadko. Ale na pewno co roku można mnie spotkać na Kfasonie 😉

MS: … w roli wiecznie zabieganej organizatorki 🙂 
Zostanę przy tematach organizatorskich i grozie. Z pewnym niepokojem zareagowałem na informację o „upadku”, a jak się okazało później, zmianie formatu wydawania czasopisma „OkoLica Strachu”. Niepokój pojawił się, ponieważ mam wrażenie, że coraz trudniej w małych fandomach jest działać inicjatywom czysto fanowskim. Bardzo duża ich część zmienia się w biznes – co można zresztą zaobserwować najbardziej w fandomie fantastyki. Jak myślisz, czy w środowisku grozy – małym przecież – jest miejsce, by w naszej rzeczywistości działać tylko na zasadzie „fani dla fanów”? Ostatecznie sam Kfason – mimo, że uczestnicy nie muszą płacić za wejściówki, nie jest chyba wydarzeniem całkowicie darmowym. Swoje kosztuje. Słyszałem kiedyś takie zdanie, że na kulturze w Polsce zarobić nie można, do kultury się dopłaca. Brzmi to okrutnie – jak się ustosunkujesz do takiego stwierdzenia? 

MP: Hah! No ja dopłacam na pewno, bo gdyby nie moja praca dodatkowa i finansowa pomoc mojego męża, Pawła, obawiam się, że w tym roku Kfason nie doszedłby do skutku. Wiesz, Michał, myślę, że każdy, kto zaczyna coś robić na szerszą skalę, chce mieć z tego działania jakieś zyski. Nie chcę mówić za wszystkich, bo nie znam ich sytuacji życiowej, ale obstawiam, że większość z nas poza dłubaniem w grozie (w sensie wydawania, czy promocji), ma stałą pracę, ma rodzinę, której trzeba poświęcić czas. Poza tym ciężko jest wyznawać zasadę „fani dla fanów” i nie mieć z tego profitów, skoro nawet blogerki czy to na Facebooku, czy na Instagramie za zrobienie zdjęcia książki i polecenie jej krzyczą sobie tysiąc złotych. 

Kfason jest darmowy, bo organizowany jest w instytucji publicznej, która z zasady jest instytucją bezpłatną. Więc pewnych rzeczy nie przeskoczę. A że przy tym jestem naiwna i nie umiem w biznes – to inna historia 🙂

MS: Ale póki co wygląda to tak, że do promocji grozy trzeba dopłacać z własnej kieszeni… myślisz, że się to zmieni? Byłaś świadkiem, można powiedzieć, tworzenia się środowiska grozy. Jego istnienia nikt już – w przeciwieństwie do lat poprzednich – nie zaneguje. Widziałaś też, jak środowisko się rozwija, sama mając w tym rozwoju aktywny udział. Moim zdaniem jesteś osobą, która ma wszelkie predyspozycje do tego, by przewidywać, jak będzie wyglądać to środowisko za parę lat. Zatem – co się Twoim zdaniem zmieni w polskiej grozie w najbliższym czasie?

MP: Rozumiem, że pytasz o polską grozę literacką, a nie o środowisko, bo na chwilę obecną różowo to nie wygląda. Nie jestem wróżką i nie potrafię przewidywać przyszłości, ale mam nadzieję, że kilka nazwisk stanie się na tyle mocnych i reprezentatywnych, żeby czytelnik usłyszał w końcu, że istnieje „coś takiego jak polska groza”.

MS: Tak, pytałem o grozę literacką, chociaż tu mam przeświadczenie, że same nazwiska wypromują tylko i wyłącznie… siebie. Ale jak już przy grozie literackiej jesteśmy, to może zapytam i o inną – polska groza filmowa i gry. Na Kfasonie pojawiają się filmy, na tegorocznym miałem okazję zobaczyć na przykład Siedlisko w reżyserii Lathargusa – planujesz promować wszystkie odmiany grozy? 

MP: Tak. Jak najbardziej. W tym roku było trochę filmu, trochę muzyki (nie zapominajmy o panelu dotyczącym black metalu), a w poprzednich latach na Kfasonie promowały się przecież takie grupy filmowe, jak Attic Film Production, której założycielami są mój mąż – Paweł Paluch oraz Michał Górzyna, były Lisołaki, bodaj na trzeciej edycji gościłam Adama Uryniaka i Ewę Mroczkowską – duet odpowiedzialny za ekranizację opowiadania Kochanka Szamoty Stefana Grabińskiego, ponadto były prelekcje o grach, komiksach (rok temu nawet warsztaty komiksowe z Rafałem Szłapą), więc jak widzisz Kfason to nie tylko literatura, choć jest to dziedzina wiodąca. I chciałabym, żeby taką pozostała, mimo wszystko.

MS: I tego Kfasonowi i Tobie życzę z całego serca. Na koniec jeszcze jedno pytanie: pięć najlepszych pozycji grozy z ostatniego roku? Obojętnie, czy gier, czy filmów, czy też książek właśnie. 

MP: Dziękuję! A tych pięć pozycji grozy z ostatniego roku? Hm… Trudna sprawa, ale jeśli chodzi o filmy to HereditaryGhostland Apostoł, a książki Nowy dom na wyrębach II Stefana Dardy, Nierozdzielne Joasi Pypłacz oraz Inkub Artura Urbanowicza – ta książka akurat ma premierę dopiero w nadchodzącym roku, ale jako beta-reader byłam zadowolona z lektury. Oczywiście tych kilka pozycji, które wymieniłam, dotyczą tego co udało mi się zobaczyć/przeczytać do tej pory. Bo kupka wstydu wciąż rośnie i rośnie 😉

 

[wyróżnione zdjęcie by Urząd Fotografii]

O Autorze

Michał Stonawski (ur. 1991 r. w Krakowie) - Redaktor naczelny lubiegroze.pl. Autor beletrystyki, publicysta, krytyk literacki. Debiutował w 2010 roku opowiadaniem "Wyrok" w antologii "Horyzonty Wyobraźni 2010". Od tego czasu opublikował ponad trzydzieści opowiadań tak elektronicznie, jak i na papierze (ostatnio: "Cisza" w "Nowej Fantastyce"). Aktywny członek fandomu fantastyki, organizator i koordynator eventów literackich, w latach 2014-2016 współorganizator Nagrody Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego. Na 2017 rok planowana jest premiera książki "Mapa Cieni: Kraków", której jest pomysłodawcą, redaktorem i współautorem. Ostatnio próbuje swoich sił jako Game Developer - wiceprezes Alrauna Studio. Kontakt: mstonawski@gmail.com

Podobne Posty